نگهداری، بازرسی و اورهال الکتروموتور و ژنراتور


چرا نگهداری، بازرسی و اورهال الکتروموتورها مهم است؟

الکتروموتورها و ژنراتورها نیروی محرکه و در واقع قلب تپنده بسیاری از فعالیت ها در صنایع می باشند. در واحدهای تولیدی کوچک می توان حداقل چند الکتروموتور یافت که نیروی الکتریکی را به حرکت دورانی تبدیل می کند و به این صورت به فرایند تولید کمک می نمایند. تعداد الکتروموتورها در واحد صنعتی بزرگ می تواند تا چند صد عدد و در بعضی موارد حتی چندین هزار برسد که هر یک با قدرت های متفاوت در قسمتی وظیفه خاصی را انجام می دهند. در صورتیکه از الکتروموتورها به درستی استفاده و نگهداری شود، می توانند برای مدت طولانی بدون هیچ گونه مشکل کار کنند. اما، در صورت استفاده غیر اصولی و عدم نگهداری و بازرسی مناسب، این تجهیزات مهم به سرعت  مستهلک و در نهایت از کار می افتند. خرابی الکتروموتورها علاوه بر صرف زمان و هزینه برای تعمیر و یا جایگزینی، می تواند باعث توقف فرایند تولید می شود که به مراتب هزینه بالاتری برای مدیران، سرمایه گذاران و صاحبان پروژه خواهد داشت.

خدمات اورهال الکتروموتور

چرا بهتر است نگهداری، بازرسی و اورهال الکتروموتورها برون سپاری شود؟

بهره برداری صحیح ، بازرسی، نگهداری و اورهال الکتروموتورها یکی از دغدغه اصلی مدیران تولید و بخش نگهداری و تعمیرات شرکتها می باشد. برخی مدیران تصور می کنند که بخش نگهداری و تعمیرات آنها وظیفه نگهداری، بازرسی و اورهال الکتروموتورها را بر عهده دارد. باید توجه داشت که بازرسی، نگهداری و اورهال الکتروموتورها فرایند بسیار پیچیده است که عوامل متعددی در آن دخیل می باشد. علاوه بر دانش فنی بالا در مورد الکتروموتورها، تجربه و دسترسی به تجهیزات پیشرفته و اختصاصی بازرسی الکتروموتورها  مورد نیاز می باشد. متخصصان بخش نگهداری و تعمیرات واحدهای تولیدی مسلما اطلاعات عمومی در مورد استفاده، بازرسی و نگهداری الکتروموتورها دارند. اما این اطلاعات برای نگهداری، بازرسی و اورهال صحیح و بهینه الکتروموتورها کافی نمی باشد. علاوه بر این در بسیاری موارد تجربه و تجهیزات لازم برای این کار وجود ندارد. واگذاری مسئولیت نگهداری، بازرسی و اورهال الکتروموتورها به بخش نگهداری و تعمیرات میتواند چندین نتیجه منفی برای سیستم در پی داشته باشد. در بسیاری موارد نگهداری، بازرسی و اورهال به درستی انجام نمی شود. دیگر اینکه نیروی متخصص زمان و انرژی اش برای کاری صرف می شود که در حوزه دانش و تخصصش نیست. مهم تر از همه اینکه این امر باعث افزایش فشار و استرس برای او می شود. در نهایت تصمیمی که برای صرفه جویی در هزینه و زمان گرفته شده است عکس عمل کرده و باعث اتلاف وقت، خسارات مالی و مشکلات نیروی انسانی برای سیستم خواهد شد. بنابراین برون سپاری فرایند نگهداری، بازرسی و اورهال به متخصصانی که دانش و تجربه لازم در این حوزه را دارند و به تجهیزات تخصصی مورد نیاز برای این کار تجهیز هستند می تواند کمک بسیاری به شرکت ها نماید.

تست لرزش الکتروموتور

مزیت شرکت کالاک در انجام خدمات نگهداری، بازرسی و اورهال الکتروموتورها چیست؟

شرکت کالاک با بهره گیری از دانش و تجربه متخصصان خود و با استفاده از تجهیزات بازرسی و عیب یابی پیشرفته می تواند نگهداری، بازرسی و اورهال سیستماتیک الکتروموتورها و ژنراتورها با هر سایز، توان و کاربردی را انجام دهد. شرکت کالاک آمادگی دارد تا خدمات نگهداری، بازرسی و اورهال را برای موارد زیر ارائه نماید:

 • الکتروموتورهای ولتاژ پایین تا 15,000 VAC و 1000 VDC
 • الکتروموتورهای با توان کسری از اسب تا بیشتر از 3000 hp
 • الکتروموتورهای القایی AC سه فاز و تک فاز
 • الکتروموتورهای سنکرون
 • ژنراتورها
 • الکتروموتورهای DC
 • الکتروموتورهای خاص شامل عمودی، هرماتیک، ضد انفجار، سرو موتور، گیر موتور و غیره
 • VFD و سیستم کنترل الکتروموتورها و ژنراتورها

شرکت کالاک اولین شرکتی در ایران است که خدمات نگهداری، بازرسی و اورهال الکتروموتورها و ژنراتورها را در مقیاس بزرگ و بصورت سیستماتیک و دانش بنیان برای مجتمع های صنعتی انجام می دهد. شرکت کالاک با رعایت فرایندهای استاندارد که مطابق با رویه های روز صنعت دنیا می باشد، تمام اجزای الکتروموتورهای واحد شما را به دقت بازرسی، و تست های الکتریکی، فیزیکی و مکانیکی لازم را بر روی آنها انجام میدهد. نتایج بازرسی و تست ها را پیوسته جمع آوری و پردازش میکند. وضعیت کلیه الکتروموتورها را بدقت تجزیه و تحلیل می کند. سپس اقدامات لازم در خصوص تغییر و اصلاح در روند استفاده از الکتروموتورها، اورهال آنها و یا تعمیرات احتمالی را انجام می دهد. گزارش کتبی تمام اطلاعات جمع آوری شده و اقدامات اتخاذ شده را در اختیار شما قرار می گیرد. شرکت کالاک به شما کمک می کند تا با صرف کمترین هزینه بهترین عملکرد و دوام را از الکتروموتورهای خود گرفته تا بتوانید ذهن، زمان، انرژی و سرمایه خود را صرف امور مهم تر نمایید.

فرایند نگهداری، بازرسی و اورهال الکترموتورهای کوچک اغلب در محل سایت انجام می شود. برای الکتروموتورهای توان بالا، بزرگ و یا خاص در برخی موارد نیاز است که الکتروموتور برای بازرسی و انجام آزمایشات تکمیلی به کارگاه شرکت کالاک منتقل گردد.

تست دمای کوپلینگ و بلبرینگ الکتروموتور

نحوه همکاری با شرکت کالاک برای خدمات نگهداری، بازرسی و اورهال الکتروموتورها

نحوه همکاری میتواند بصورت یکی از موارد زیر باشد:

 1. قرارداد اجرایی: شرکت کالاک مسئولیت اجرایی کل فرایند نگهداری، بازرسی و اورهال را بر عهده می گیرد.
 2. قرارداد آموزش و نظارت: شرکت کالاک برای مدیران، متخصصان و تکنسین های نگهداری و تعمیرات دوره های آموزشی نگهداری، بازرسی و اورهال را برگزار می کند. مسئولیت اجرایی نگهداری و مراقبت از الکتروموتورها و ژنراتورها بر عهده کارفرما می باشد و کالاک فقط نقش نظارتی و مشاوره ای خواهد داشت.
 3. قرارداد موارد اضطراری: شرکت اورهال و تعمیر الکتروموتورها و ژنراتورها را بصورت 24 ساعته و 7 روز هفته در صورت وقوع موارد اضطراری و اورژانسی برای کارفرما انجام دهد.

شیوه های همکاری به نحوی تنظیم شده اند که برای هر نوع نیازی جوابگو باشند. مثلا اگر شرکت کوچکی هستید و تعداد الکتروموتورهای شما محدود است شاید نوع همکاری دوم مناسب تر باشد. در حالیکه اگر شرکت بزرگی هستید و یا الکترموتورهای خاصی دارید که قیمت آنها بالا می باشد، بهتر است نوع همکاری اول را انتخاب نمایید. در صورتیکه الکتروموتورهایی دارید که وظیفه بسیار حساسی بر عهده دارند و درصورت خرابی آنها فرایند تولید و یا فراوری متوقف می شود و خسارات مالی هنگفتی به سیستم وارد می شود، نوع همکاری سوم انتخاب هوشمندانه ای خواهد بود.

لازم به ذکر است که شرکت کالاک دوره های آموزشی نگهداری، بازرسی و اورهال الکتروموتورها را بطور جداگانه نیز برگزار می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات نگهداری، بازرسی و اورهال الکتروموتورها، نحوه عقد قرارداد همکاری و سایر جزئیات می توانید با تلفن 38761871-051 و یا همراه 4419-300-0915 تماس بگیرید و یا به آدرس info@kaalaak.com ایمیل بفرستید.

بروزرسانی 1 بهمن ماه 1400

سنجش رضایتمندی