محاسبه عمق ساخت داخل محصولات تولید ایران


شرکت کالاک درصد واقعی ساخت ایران هر محصول را محاسبه می کند. حمایت از کالای ساخت ایران هدف ماست.

چرا به محصولی که کمتر از 30 درصد ارزش افزوده و اشتغال آن در داخل کشور است، محصول ایرانی اطلاق می کنیم؟ در سال های اخیر در داخل کشور به جهت حمایت­های دولتی، رشد تولیدات داخلی و افزایش آگاهی مردم، نام و نشان کالای ایرانی بیش از پیش به گوش می­رسد. کالاهایی که گرایش و شوق مردم به خرید آن­ها می­تواند کمک شایانی به صنعت و بالندگی صنایع داخلی کند.

ساخت ایران موضوعی است که در چند قانون و مصوبه ملی مورد تاکید قرار گرفته که مهم­ترین آنحداکثر توان استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی است که رئیس‌جمهور در تاریخ 18خرداد 1398 پس از ابلاغ قانون از سوی مجلس، آن را برای برای اجرا به وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ نمود و بر‌اساس این قانون تامین ارز و تسهیلات طرح­ها و خریدهای دولتی منوط به تبعیت از این قانون شد و پیش از آن در قانون بودجه و مقررات آن نیز به استفاده از تولیدات داخل تاکید شده است. در این قانون دو لغت اصلی این گونه تعریف می شود:

الف)محصول داخلی: عبارت از کالای تولیدشده یا خدمتی که با طراحی متخصصان ایرانی یا به طریق مهندسی معکوس یا انتقال دانش فنی و فناوری آن به‌منظور ایجاد ارزش افزوده در داخل کشور انجام می‌شود.

ب)عمق ساخت داخل: میزان سهم عوامل تولید و نهاده‌های به‌کاررفته در فرآیند ساخت محصول داخلی که در قلمرو جغرافیایی کشور ایجاد شده باشد.

. نکته حائز اهمیت در بحث تولید داخلی آن است که به چه کالایی، کالای ایرانی اطلاق می­شود؟ صرف این که برند و نام تجاری کالایی منشا ایرانی داشته باشد و یا اینکه آدرسی که بر روی کالا نوشته شده است متعلق به ایران باشد، این نشان دهنده این است که آن کالا ساخت ایران است؟ اگر کالایی توسط برند ایرانی در خارج ساخته شده باشد، ادعای ساخت ایران در مورد آن قابل قبول نیست. بنابراین برای چه تولیداتی نیاز است که برچسب 100% ساخت ایران چسبانده شود؟ برای چه محصولاتی نیاز است که درصد تولید در ایران برروی آنها چسبانده شود؟ در این بخش، استاندارد ساخت ایران و دستور العمل محاسبه درصد ساخت داخل مورد بررسی قرار می­گیرد تا به این سوالات مهم پاسخ داده شود.  

ادعای 100% ساخت ایران می تواند شامل یکی موارد زیر باشد:

 • ساخت ایران
 • تولید شده در ایران
 • این کالا در ایران تولید شده است.
 • این کالا ایرانی است.
 • این کالا تولید ایران است.

تولیدکنندگان مجاز نمی باشند که در مورد کالایی که تمام فرایند تولید آن ایرانی نیست ادعای ساخت ایران نمایند. تولیدکننده نیاز به اخذ مجوز جهت ادعا در مورد ساخت ایران ندارد. تولید کننده می­تواند هر گونه ادعایی در مورد درصد ساخت ایران بکند؛ به شرطی که صادقانه و اثبات پذیر باشد. تولید کننده می­بایست برای ادعای خود اساس منطقی داشته باشد. به عبارت دیگر تولید کننده باید مدرک قابل اعتماد و معتبر داشته باشد که بتواند با آن ادعای خود را به اثبات رساند.

منظور از 100% ساخت داخل تمام اجزای مهم و تمام فرایندهایی که در تولید آن کالا استفاده شده است؛ می­بایست منشا ایرانی داشته باشد. به عبارت دیگر قطعه باید هیچ (مقدار ناچیز) منشا خارجی داشته باشد.

مواردی که در تعیین ساخت ایران در نظر گرفته می شود:

 1. فرایند تولید و یا سرهم کردن باید در داخل ایران انجام شده باشد.
 2. از کل قیمت نهایی کالای تولید شده چه مقدار می­تواند به قطعات و فرایند ساخت ایران تعلق داشته باشد.
 3. قطعات و فرایندهای خارجی در چه مرحله ای از تولید کالای نهایی استفاده شده اند؟ نزدیک یا دور؟ در بعضی موارد تنها قسمت بسیار کوچکی از قیمت تولید مربوط به قطعه یا فرایندی خارجی می باشد ولی آن قطعه یا فرایند بخش مهمی از کل کالای تولیدی یا فرایند تولید را شامل می شود. بنابراین ادعای ساخت ایران در این موارد نادرست است.

به عنوان مثال چراغ رومیزی با بدنه برنجی و محافظ پارچه ای در ایران سرهم شده است. پایه چراغ وارداتی است و قیمت آن نسبت به قیمت کل چراغ ناچبز است. به دو دلیل نمی توان گفت که این چراغ 100% در ایران ساخته شده است:

 • پایه جز مهمی از چراغ رومیزی است.
 • پایه در فرایند تولید محصول نهایی که چراغ باشد آنقدر دور نبوده است. منظور این است که اره ای که برای بریدن چوب موجود در پایه استفاده شده، نسبت به محصول نهایی دور است.

قیمت فروخته شده محصول نهایی و قیمت مواد اولیه (شامل مواد اولیه، نیروی کار مستقیم، سربار ساخت (هزینه های جانی/ غیر مستقیم) استفاده شده در محصول نهایی باید در درصد گذاری استفاده شود. مثلا 50% قیمت دستگاه فراوری غذا موتور آن می باشد. اگرچه این موتور در ایران سرهم شده است؛ ولی چون اکثر قطعات آن وارداتی می­باشد نمی­توان گفت که دستگاه فراوری غذا کاملا ساخت ایران است.

نکته حائز اهمیت این است که چگونه می­توان درصد ساخت ایرانی بودن یک محصول را تشخیص داد و چگونه می­توان در کالاهای صنعتی، عمق ساخت داخل را محاسبه نمود؟  

کالاک حامی تولید و تولید کننده ایرانی

تیم تخصصی کالافناور گستر کالاک به الگویی محاسباتی برای تعیین میزان عمق ساخت داخل، محاسبه میزان ساخت ایران طرحی صنعتی، مهندسی و مدیریتی، تربیت نیروی انسانی متبحر برای ارزشیابی این موضوع و در نهایت ارزیابی سیستم­های مدیریتی برای تولید هدفمند به سوی تعمیق ساخت داخلی دست یافته است. این شرکت تلاش دارد براساس الگوهای محاسباتی و وزن دهی به ارزش و نقش تکنولوژی هر بخش از محصولات، این طرح را  اجرایی نماید .

هشت شاخص اصلی تعیین درصد ساخت ایران

 • ساخت ایران به معنی ساخت در هر جای ایران است. (مستفاد از متن قانون فوق الذکر)
 • تهیه طرح و نقشه های مهندسی ساخت و ایده ها از نظر ارزش در عمق ساخت و سطح فنی طبقه بندی می شود.
 • ساخت نمونه های آزمایشگاهی، پایلوت پلنت و هر مدل سازی که نشانگر تسلط بر ساخت باشد؛ ارزیابی ونمونه سازی صنعتی، پرینت های صنعتی و ... ارزش گذاری و تعیین سطح می­شود.
 • ساخت قالب و تجهیزات تولید و میزان احاطه فنی بر مدیریت ساخت نقش بسیار مؤثری در میزان ساخت داخل دارد و قابل ارزیابی می­گردد.
 • خدمات فنی مهندسی مرتبط با تولید کالا و یا ارایه خدمات و سطح ارائه ان اثر جدی در محاسبه ساخت داخل دارد و ضرورت دارد الگوی مناسب ارزیابی طراحی شود.
 • مواد اولیه تولید آزمایشی و تولید انبوه و افزودنی های تولید و نقش هریک از اقلام در تداوم تولید مبین میزان ساخت داخل می باشد.
 • توا ن طراحی و تغییرات و اعمال نظرات مشتریان در محصول در محاسبه میزان ساخت داخل شاخص مهمی است.
 • امکان تغییر تکنولوژی و ساخت ماشین آلات متناسب با نیاز و روزآمد نمودن تکنولوژی نیز به معنی توان ساخت داخل اساسی می باشد.

در صورت تمایل به محاسبه عمق ساخت داخل محصولات تولیدی صنعتی خود میتوانید با ما در ارتباط باشید.

اهمیت محاسبه ساخت ایران

 • حمایت از ایجاد اشتغال صنعتی برای جوانان و فارغ التحصیلان موسسات آموزش عالی
 • بهره وری بیشتر در فرایندهای تولیدی
 • اعتماد سازی نسبت به محصولات و خدمات تولید داخل
 • کمک به صنعت ایران

روند ارائه خدمت محاسبه عمق ساخت داخل

 1. دریافت اطلاعات اولیه شرکت و محصول/خدمات متقاضی
 2. ارسال قرارداد و لیست اسناد لازم
 3. عقد قرارداد
 4. بررسی مشخصات شرکت/شخص متقاضی
 5. بررسی مشخصات محصول یا خدمت متقاضی 
 6. بازدید، ممیزی و محاسبه درصد ساخت ایران
 7. نگهداری و تمدید درصد محاسبه شده تا مدت زمان اعتبار قرارداد
 8. به روزرسانی مشخصات و درصد محاسبه شده بر اساس نیاز

مراحل خدمت محاسبه درصد ساخت ایران

 

سنجش رضایتمندی