مشاوره، طراحی و اجرای خط تولید آهن اسفنجی


شرکت کالاک برای نخستین بار در ایران طراحی خطوط کوچک تولید فرآورده های آهن و فولاد را آغاز کرده است که از نظر بهره وری و مسایل زیست محیطی قابل انطباق با استانداردهای بین المللی باشد و با سرمایه های بخش خصوصی قابل اجرا باشد.

آهن اسفنجی عیار بالاتری نسبت به آهن خام دارد.

در واحدهای بزرگ فولاد سازی روش کوره بلند در ظرفیت‌های بالا (حداقل یک و نیم میلیون تن در سال) دارای توجیه اقتصادی بیش‌تری است. در حالیکه از روش احیای مستقیم می‌توان در واحدهای کوچک فولادسازی نیز با توجیه اقتصادی مناسب استفاده کرد.

خط تولید آهن اسفنجی

 آهن‌ اسفنجی را می‌توان به صورت آهن گرم کلوخه شده (hot briquetted iron, HBI) درآورده، به سهولت حمل یا ذخیره کرد. در مقایسه حمل آگلومره که خوراک کوره بلند است سخت تر می باشد .

در فرآیند احیای مستقیم می‌توان از گاز طبیعی بدون حذف ناخالصی‌های آن استفاده کرد که باعث کاهش هزینه های تولید میشود.

این مزایا باعث شده تا کالاک تولید آهن اسفنجی را به عنوان یک طرح اقتصادی توجیه پذیر برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی که مایلند در صنعت آهن و فولاد ایران فعالیت کنند پیشنهاد دهد.

خط تولید آهن اسفنجی کالاک

کانسنگ آهن
به طور كلي كانسنگ هاي آهن شامل سه دسته اصلي مگنتيت - هماتيت - مگنتيت ، هماتيت مي باشند.
كاني هاي مگنتيتي

سنگ آهن مگنتی یا مغناطیسی به دليل خاصيت مغناطيسی بالايي كه دارد (كاني هاي فرومغناطيس) توسط ميدان هاي مغناطيسي با شدت كم ، جذب آهنربا شده و در صورت رسيدن به درجه آزادي مطلوب به راحتي از كاني هاي باطله جدا مي شوند. ایجاد ربایش مغناطیسی در صنعت هزینه انرژی را بالا می برد.
كاني هاي هماتيتي

به دليل خاصیت مغناطيسي نسنبتا ضعيفي كه دارند (كاني هاي ديامغناطيس) فقط تحت تاثير ميدان هاي مغناطيسي با شدت بالا از باطله جدا می شود.
با وجود آنکه هماتيت به عنواني يکي از منابع اصلي توليد فولاد مي باشد، اما به دليل خاصيت مغناطيسي ضعيف، عمليات فرآوري آنها پيچيده تر و پرهزينه تر مي باشد.
هماتیت های ایران

از طرفی تعداد معادن هماتیت و ذخاير با عيار بالا و مناسب در ايران ، پتانسيل قابل توجهي براي ايجاد ارزش افزوده محسوب مي شود. و به این ترتیب فرآوري هماتيت باتمام پيچيدگي هايش مي تواند ارزش افزوده قابل توجهي ايجاد كند.

هماتیت های ایران
فراوری هماتیت

تاكنون از روش ها ي مختلفي جهت فرآوري هماتيت در مقياس صننعتي اسنتفاده شده است و انتخاب يک روش مناسب جهت فرآوري در هر معدن مستلزم مطالعات فني و اقتصادي مي باشد و روش جدايش براي هر كانسار با كاني زايي، مختص خود مي باشد.
روشهای متداول
به طور معمول در حال حاضر یا از روش اسپیرال و یا درام مگنت های گوس بالاست که در روش اول مصرف آب بسیار بالا و راندمان پایین است و در روش درام مگنتهای گوس بالا هزینه انرژی بالاست و لازم است میزان اکسید آهن بالا باشد و البته گوگرد نیز بسیار اثرگذار است.

فراوری هماتیت
پیشنهاد شرکت کالاک

تولید مستقیم آهن اسفنجی و یا پیرو متالوژی است که با حذف مواد مزاحم به خلوص بیشتری دست یابیم.
مراحل اجرایی در بررسی و فرآیند یک سنگ هماتیتی
درخواست جنابعالی در کمیته فنی شرکت کالاک بررسی وپیشنهاد لازم بر اساس فرآیند ذیل ارائه می گردد.
1-انالیزنمونه ارسالی شما بررسی می شود و چنانچه سنگ هماتیت باشد، که یادآوری می شود، انواع بسیار زیادی از هماتیتها وجود دارند که با اختلاف مختصری در فرآیند قابل استخراج می باشند.
2-براین اساس پروژه پیشنهادی" تولید اهن اسفنجی از سنگ هماتیت" است. در حال حاضر دو روش اسپیرال با مصرف آب بالا و راندمان پایین و آهنربا با گوس بالا با مصرف انرژی و بالا ومحدودیت ظرفیت در کشور پیشنهاد می شود.
ما به شما استفاده از کوره های پیزو متالوژی برای تولید مستقیم آهن اسفنجی از سنگ هماتیت را پیشنهاد می نماییم.

مزیت های تولید اهن اسفنجی
مزیت های تولید اهن اسفنجی
با توجه به اینکه اهن هماتیت برای رسیدن به محصول نهایی پروسه ای متفاوت نسبت به بقیه کانی های اهنی می باشد و در صورت تست کاربردی موفق چندین مرحله تولید شمش در این فرایند اهن اسفنجی از پروسه حذف خواهد شد و با توجه به نوع مواد اولیه ودرصد مگنتیت و درصد مواد فرار و عناصر مزاحم ، فلوشیت خاصی جهت طراحی با راندمان قابل قبول ، مورد نیاز است . لازم به ذکر است اخذ مجوزهای صنعتی برای این محصول بسیار راحتتر است.
مراحل اجرایی پروژه و مشاوره کالاک
مراحل اجرایی پروژه و مشاوره کالاک به شرح ذیل می باشد.
1- اعلام آنالیز اولیه
2- دریافت پیش نویس قرارداد اولیه
3-بازدید و نمونه برداری مقدار 10 تن به عنوان نمونه شاهد از معدن
4- تولید 5 تا 10 تن اهن اسفنجی از مواد اولیه به عنوان تست کاربردی
5- اعلام فرایند پیشنهادی متناسب با مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز
6-پیشنهاد ماشین الات و تجهیزات داخلی و خارجی متناسب با ظرفیت مورد نیاز و اعلام قیمت متناسب با توانمندی مشتری
بدیهی است که جهت راندمان بالا سناریو های مختلفی از جمله خطوط موازی و ماشین الات رزرو و انبار قطعات بستگی به سفارش مشتری دارد .
در پایان امید است که در اسرع وقت توافق خود را با مدل اجرای پروژه و خط تولید مربوط به این شرکت اعلام فرمائید. قبلا از بذل عنایت شما سپاسگزارم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مزایای خطوط کوچک تولید فرآورده های آهن، حداقل سرمایه مورد نیاز، روند اخذ مجوزهای فعالیت، نحوه همکاری و عقد قرارداد و مراحل اجرای پروژه میتوانید با شماره های شرکت کالاک 38761871-051 و 09153004419 تماس بگیرید و یا به ایمیل شرکت info@kaalaak.com درخواست خود را ارسال نمایید.

بروزرسانی13 اردیبهشت ماه 1403

سنجش رضایتمندی