مشاوره و اجرای خط تولید پودرآهن


مزایای تولید پودر آهن

در زنجیره تولید آهن، هرچه محصولات با تکنولوژی بالاتر تولید می شود ، ارزش افزوده بیشتری ایجاد می شود. در برنامه های متالورژی پودر، پودر آهن از جهات زیر بسیار مهم است:

 1. فرآیند تولید ارزان در مقایسه با فلزات غیر آهنی
 2. دارای خواص برتر مخصوصاً استحکام در مقایسه با فلزات و غیر فلزات
 3. نسبت استحکام به وزن مطلوب
 4. هزینه تولید مناسب
 5. قابلیت آلیاژسازی آسان به ویژه با کربن
 6. فراوانی پودر آهن

پودر آهن صرفاً به متالورژی پودر محدود نمیشود و حدود یک سوم از پودر آهن تولید شده در جهان برای برنامه های مهم کاربردی مانند جوشکاری، غنی سازی مواد غذایی و برنامه های الکترونیکی، مغناطیسی و شیمیایی مورد استفاده قرار میگیرد. احیاء اکسیدهای آهن به ویژه احیای سنگ آهن به وسیله کربن، قدیمی ترین روش تولید پودر آهن است. فرآیند تولید آهن اسفنجی سوئدی که در هوگانس سوئد در سال 1910 میلادی توسعه داده شد. در ابتدا قرار بود برای تولید آهن اسفنجی به عنوان ماده خام برای تولید فولاد استفاده شود. روش توسعه یافته این فرایند یکی از مهمترین روش های صنعتی تولید پودر آهن در سوئد و ایالات متحده آمریکا میباشد و همچنین در سازوکاری مشابه در روسیه استفاده میشود

پودر آهن اسفنجی، تولید شده به روش هوگانس

روش تولید آهن اسفنجی هوگانس در سال 1910 میلادی با استفاده از سنگ مگنتیت تغلیظ شده با آهن 71.5 درصد در شمال کشور سوئد راه اندازی شد. در ابتدا محصول تولیدی برای تولید فولاد در کارخانه های تولید فولاد اختصاص داشت. در سال های بعد طرح اصلاح شده و تکمیل شده این فرایند، روش تولید پودر آهن اسفنجی را از کانه های پر عیار سنگ معدن به وجود آورد. که در حال حاضر یکی از معروف ترین و بزرگترین شرکت های تولید پودر فلزات مخصوصا پودرآهن در جهان می باشد. در این روش از کک و یا منابع کربنی دیگر به عنوان عامل احیاء کننده بهره می بردند و از سنگ آهک برای واکنش با گوگرد موجود در زغال(گوگرد زدایی) و برای جلوگیری از مخلوط شدن ناخالصی گوگرد با پودر آهن استفاده می کردند.

 

مراحل روش هوگانس (کوره تونلی)

 1. مخزن مخلوط آهک و کک حرارتی
 2. مخزن کنسانتره
 3. خشک کن
 4. خرد کن
 5. سرند
 6. جداسازی مغناطیسی
 7. شارژر مواد در مخزن های سرامیکی
 8. عملیات احیا در کوره ی تونلی با دمای حدود ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد
 9. تخلیه ی مخزن ها
 10. خرد کن درشت
 11. انبارش در سیلو ها
 12. خرد کن
 13. جدا ساز مغناطیسی
 14.  آسیاب و سرند
 15. فرایند آنیل در کوره آنیل با دمای حدودی ۸۰۰-۱۰۰۰ درجه ی سانتی گراد
 16. یکسان سازی و هم اندازه سازی
 17. بسته بندی اتوماتیک

 

مشخصات و خواص گرید های پودر آهن اسفنجی تولید شده به روش هوگانس

 

تصویر میکروسکوپ الکترونی از پودر آهن اسفنجی هوگانس

 

نمای کلی خط تولید پودرآهن اسفنجی

 

شرکت کالاک میتواند برای تولید پودر آهن از سنگ آهن، آهن اسفنجی، سرباره کوره های ذوب و ضایعات و قراضه به شما مشاوره دهد. کالاک آمادگی دارد تا به شما برای طراحی خطوط تولید کوچک و متوسط پودر آهن مطابق با تکنولوژیهای روز دنیا کمک نماید.

برای ارتباط با کالاک می توانید با شماره های 38761871-051 و 09153004419 تماس بگیرید و یا به آدرس info@kaalaak.com ایمیل ارسال نمایید.

به روز رسانی: 13 فروردین ماه 1401

سنجش رضایتمندی