کاربرد فناوری نانو در صنعت لاستیک


در این مقاله به صورت  اجمالی شما را با اهمیت استفاده از نانو ذرات و کاربرد این فناوری نوین در صنعت لاستیک آشنا خواهیم کرد.

رشد روز افزون صنعت خودرو در دنیا و کاربری های وسیع آن در زندگی و صنعت منجر به رشد صنایع همراه آن از جمله صنعت لاستیک شده است. با وجود طیف گسترده کاربرد لاستیک در دوچرخه، تراکتور، کامیون، خودروهای سواری، موتورها و ... و خواص متفاوت هر یک از آن­ها، می­توان گفت اجزای شکل دهنده لاستیک برای تمامی موارد فوق شامل آج، شیارها، برجستگی های میانی، شیارهای مقابل هم و سوراخ های کوچک و همچنین نگهدارنده داخلی می­باشد. هر یک از قسمت­های لاستیک برای هدف خاصی طراحی شده که بسته به کاربرد نهایی، ویژگی­های مختص خود را دارا می­باشد.

 

 

برطبق آمارهای ارائه شده صنعت خودروسازی در سال2004 بازاری حدود 54.2 بیلیون دلار آمریکا را داشته که در سال 2015 این رقم به 137.4 بیلیون دلار رسیده است. 8.6 بیلیون دلار از این حجم معاملات با بکارگیری  فناوری نانو حاصل شده است. به این ترتیب، صنعت لاستیک سازی از مصرف کنندگان اصلی این فناوری محسوب می­شود.

 

در سال های اخیر، افزودن نانو ذرات ترکیبات مختلف به منظور بهبود خواص لاستیک ها و به طور خاص تایرها، کاربرد فراوانی پیدا کرده است. حضور نانو ذرات به دلیل پیوندهایی که در مقیاس اتمی بین آن­ها و ترکیبات لاستیک صورت می­گیرد؛ علاوه بر بهبود خواص فیزیکی، باعث افزایش مقاومت سایشی، افزایش استحکام (بهبود خاصیت مکانیکی)، بهبود خواص حرارتی، افزایش حد پارگی و حد شکستگی و زیبایی ظاهری لاستیک می­شوند. همچنین سبب همواری، صافی و ظرافت شکل ظاهری تایر می­گردد. همه این عوامل، باعث ایجاد محصولی مرغوب، با کیفیت عالی، زیبا و بازارپسند خواهد شد که توانایی رقابت در بازارهای جهانی را داشته باشد.

بر اساس تحقیقات به عمل آمده، از مواد نانومتری پرکاربرد در صنعت لاستیک می­توان به نانوذرات اکسید روی، نانو ذرات کربنات کلسیم، نانوذرات آلومینا، نانوذرات الماس، نانورس و فولرین ها اشاره نمود که در این بین، نانو ذرات کلسیم کربنات (CaCO3) به دلیل صرفه اقتصادی، دسترسی فراوان و نسبت ابعاد به حجم قابل قبول، گسترش بیشتری یافته اند. حضور این مواد در ترکیبات لاستیک با توجه به ایجاد پیوند در مقیاس اتمی با ترکیبات لاستیک، خواص فیزیکی ترکیبات لاستیک حاصل را بسیار بهبود می­بخشد.

همچنین موارد دیگر استفاده از فناوری نانو در لاستیک خودرو اعم از نانوفیلرها و نانوکامپوزیت ها می­باشد که به لاستیک ها خواص ویژه­ای می­دهد. همچنین صنایع خودرو در دنیا به سمت استفاده از نانو PP ( نانوپلی پروپیلن) سوق پیدا کرده است که علت اصلی آن خواص مناسب از جمله سبکی، مقاومت حرارتی و مقاومت ضربه اینگونه مواد است.

بنابراین رسیدن به خواص مطلوب ضرورت توجه به آن را بیش از هرچیز دیگر برای ما نمایان می سازد.

 

شرکت کالاک مفتخر است با کادری مجرب از محققان فناوری نانو در مرکز رشد دانشگاه فردوسی، با دانش فنی و سابقه اجرای پروژه های بهینه سازی خواص روانکارها با نانو افزودنی ها تا رسیدن به خواص ایده آل در تمامی طرح های تحقیق و توسعه و بهینه سازی فرآیندهای تولید  همراه شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع در خصوص نحوه همکاری با ما با شماره 09153004419 در تماس باشید.

 

سنجش رضایتمندی